درمان سرفه و گلودرد با روشی سریع و بی دردسر


درمان سرفه و گلودرد با روشی سریع و بی دردسر

 

علت های اصلی سرفه و گلودرد چیست و چگونه می توان سرفه و گلودرد را درمان کرد؟ یکی از بهترین راهکارها استفاده از نسخه های گیاهی و طبیعی است که کمک شایانی به درمان سریع سرفه می کند.

درمان سرفه و گلو درد با نسخه های طبیعی و گیاهی

سرفه کردن مداوم یکی از کلافه کننده ترین مشکلاتی است که ممکن است برای هرکس پیش بیاید. در این حالت معمولا ریه های فرد به میکروب و آلودگی حساس می شود و در اثر کوچک ترین محرکی مدام دچار سرفه می شود. حال در این قسمت ا راه هایی را به شما معرفی می کنیم که از طریق آن بتوانید سرفه و گلو درد را درمان کنید و از شدت آن بکاهید.

 

علت های سرفه مداوم را می توان به موارد زیر خلاصه کرد :

 

- آسم

 

- ترشحات سینوسی

 

- بیماری رفلاکس معده

 

- عفونت

 

- برونشیت مزمن

 

- فیبروم

 

- سرطان ریه

 

درمان سریع سرفه

 

 

عوامل خطر بیشتر شدن سرفه مداوم چیست ؟

سیگار کشیدن یکی از عواملی است که سرفه را در فرد به وجود می آورد یا آن را تشدید می کند . در معرض دود سیگار بودن نیز همین تاثیر را در فرد دارد. خانم ها حساسیت بیشتری نسبت به سیگار یا در معرض قرار گرفتن در برابر دود سیگار دارند.

 

درمان سرفه و گلو درد

1.عسل

 

روش استفاده :

 

1 قاشق غذاخوری عسل را سه بار در روز میل کنید یا اینکه آب ولرم را همراه با عسل و آب لیمو میل کنید تا راه تنفس شما نرم شود.

 

برای کودکان 1.5 سال به بالا از نصف یک قاشق چای خوری عسل، برای سنین 6 تا 11 سال از 1 قاشق چای خوری، برای کودکان 12 سال به بالا نیز از 2 قاشق چای خوری عسل استفاده کنید.

 

 

 

2.چای شیرین بیان

 

روش استفاده :

 

حدود 7 سانت از ریشه شیرین بیان را در یک فنجان آب به مدت 20 دقیقه بجوشانید و بعد از کمی خنک شدن، مقداری عسل به آن اضافه کرده و میل کنید.

 

3.آب نمک

 

روش استفاده :

 

مقدار کمی نمک را در یک لیوام آب ولرم بریزید و هر شب قرقره کنید.

 

4.بخور گرفتن

 

روش استفاده :

 

یک کاسه آب را بجوشانید و 30 الی 60 ثانیه صبر کنید تا کمی آب جوش خنک شود و سپس 3 قطره روغن درخت چای را با 1 الی 2 قطره اکالیپتوس مخلوط کنید و صورت خود را روی بخار آن بگیرید. سپس یک حوله را روی سر خود قرار دهید و عمیق نفس بکشید. 5 الی 10 دقیقه صبر کنید و این کار را دو الی سه بار در روز تکرار کنید.

 

5.چای آویشن

 

روش استفاده :

 

1 فنجان آب را بجوشانید و 1 قاشق چای خوری آویشن خشک را با نمک به آن اضافه کنید و سپس به مدت 10 دقیقه روی آن را بپوشانید و سپس عسل و لیمو را به آن اضافه کنید و روزی دو الی سه بار از این نوشیدنی میل کنید.

 

 

-

  1. عسل و فلفل

 

روش استفاده :

 

کمی آب تازه را با یک قاشق چایخوری فلفل و یک قاشق چایخوری عسل مخلوط کنید و سپس ترکیب را جوشانده و بعد از 10 دقیقه آن را بنوشید . یک الی دو بار در روز از این نوشیدنی میل کنید.

 

 

7.زنجبیل

 

روش استفاده اول :

 

ریشه زنجبیل را به اندازه 3 قاشق چای خوری خرد کنید و سپس آن را با یک قاشق چای خوری نعناع مخلوط کنید. 4 فنجان آب را به آن اضافه کنید و آن را بجوشانید و بعد از خنک شدن، چند قاشق عسل به آن اضافه کنید و آن را در یخچال قرار دهید و هفته ای سه بار از آن میل کنید.

 

روش دوم :

 

کمی زنجبیل تازه را خرد کرده و میل کنید تا سرفه شما کاهش پیدا کند.

 

روش سوم :

 

دو سانتی متر از یک زنجبیل تازه را با یک فنجان آب مخلوط کنید و آن را 5 دقیقه حرارت دهید و بعد از خنک شدن کمی لیمو را به ان اضافه کنید و دو بار در روز میل کنید.

 

روش چهارم:

 

1 قاشق غذاخوری سرکه سیب را با 2 قاشق غذاخوری آب ، 1 قاشق غذاخوری عسل و یک چهارم قاشق چای خوری فلفل مخلوط کنید و روزی سه بار از آن میل کنید و برای خاصیت بیشتر می توانید یک چهارم قاشق چای خوری پودر سیر را به آن اضافه کنید.

 

روش پنجم:

 

از دو سانت زنجبیل ، شیره یا آب آن را بیرون بکشید و مقدار کمی پودر فلفل ، عسل و زردچوبه را به آن اضافه کنید و بعد از 10 دقیقه ان را بنوشید. سه بار در روز از این ترکیب استفاده کنید.

 

روش ششم:

 

سه چهارم فنجان را از عسل پر کنید و چند برش لیمو را روی این فنجان قرار دهید. سپس دو فنجان آب را با مقدار کمی پودر زنجبیل تازه مخلوط کنید و آن را بجوشانید. بعد از کمی خنک شدن، عسل و آب لیمو را به آن اضافه کنید. بعد از اینکه کامل هم زدید ، آن را در فریزر قرار دهید و سه بار در روز به اندازه یک قاشق غذاخوری از آن میل کنید.

 

 

 

8.زردچوبه

 

روش استفاده:

 

نصف قاشق چای خوری زردچوبه را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و دو بار در روز از آن میل کنید.

 

9.سیر

 

سعی کنید که سیر معمولی را بدون هیچ چاشنی همراه با غذا میل کنید و یا آن را داخل غذاهایی مثل آش یا سوپ بریزید.

 

10.شیر داغ

 

شیر داغ در باز کردن راه تنفس و از بین بردن مخاط اضافی بسیار موثر است.

 

  1. لیمو

 

روش استفاده:

 

آب لیمو را با عسل به نسبت دو به یک مخلوط کنید و چند بار در روز از این ترکیب استفاده کنید.

 

 

سایر درمان ها نیز عبارتند از:

- مصرف پروبیوتیک ها

 

- آب پیاز

 

- سوپ داغ

 

- آب انگور تازه

 

- شلغم

 

- روغن دانه سیاه چای مارشمالو

 

- آب پآلوئه ورا

 

- آب انار

 

- مرطوب نگه داشتن محیط داخل خانه

 

- آبرسانی به بدن بع نوشیدن آب به اندازه کافی در طول روز

 

 

و اما نسخه های فوری برای درمان سرفه و گلودرد

  1. با عسل و لیمو به جنگ سرفه بروید:

 

مقدار 3 قاشق عسل را به همراه 2 قاشق غذاخوری آبلیمو در یک لیوان آب جوش حل کنید تا یک محلول جادویی برای تسکین سرفه و گلودرد در خانه بسازید.

 

2.فلفل سیاه و عسل را امتحان کنید:

 

1 قاشق چای خوری فلفل سیاه را به همراه 2 قاشق چای خوری عسل در یک لیوان آب جوش حل کنید و میل بفرمائید البته باید بدانید که این محلول برای سرفه های خلط دار و تر تجویز می شود.

 

3.آبلیمو و نمک غرغره کنید:

 

مقداری آبلیمو و نمک را در یک لیوان آب ولرم و یا گرم حل کنید و در روز 2 تا 3 بار غرغره کنید.

 

4.نوشیدنی های داغ بنوشید:

شیر و یا دمنوش های گرم سرفه و گلو درد را تسکین می بخشد. همچنین سوپ ها و آش های خانگی بسیار توصیه می شوند.

 

5.بادام و آب پرتقال را فراموش نکنید:

 

بسیاری از مردمان آسیایی این محلول را موثر در درمان و تسکین گلودرد و سرفه می دانند. بادام ها را پودر کرده و در یک لیوان آب پرتقال طبیعی مخلوط کنید و بنوشید فقط آب پزتقال نباید زیاد ترش باشد.

 

6.آویشن و پونه دم کنید:

 

آویشن و پونه به دلیل دارا بودن املاح گیاهی و خواص خاص شان از قدیم برای درمان عفونت ها و برخی بیماری ها توصیه می شدند که دم کرده این دو با هم برای درمان گلودرد و سرفه بسیار موثر است.